Smartphone dla seniora – telefon dla dziadka

Smartphone dla seniora. Jaki wybrać?
Wybór telefonu dla seniora to nie prosta sprawa, wiąże się to bowiem z wieloma wytycznymi, jakimi należy się kierować aby starsza osoba była zadowolona z posiadanego sprzętu, który dodatkowo ma spełniać swoją rolę. Duże znaczenie ma w tym przypadku wiek seniora, jego sprawności manualne oraz chęci. Obecnie od kilku lat odnotowuje się popyt na smartfony, to urządzenia, które w dużej mierze zastąpiły zwyczajne telefony komórkowe.

Pomimo iż cieszą się one popularnością należy wziąć pod uwagę czy senior miał wcześniej styczność ze smartfonem, a jeśli nie czy będzie on chciał podjąć naukę jego obsługi. Pomimo licznych przekonań i obaw seniorów przed smartfonami, wiele starszych osób przekonuje się do nich i z nich korzysta co w rezultacie skutkuje tym, że większość z nich nie chciałoby zamienić swojego smartfona na inny telefon. Dotykowa obsługa telefonu często okazuje się być dla nich prostsza od tradycyjnych telefonów z klawiaturą. Wystarczy poświęcić trochę czasu seniorowi by pokazać jak obsługiwać smartfon, a z czasem sam doceni zalety jego posiadania oraz będzie wdzięczny z pewnością za tę namowę.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze smartfona dla seniora.

Po pierwsze musi być wytrzymały a więc z należy sprawdzić z czego zbudowana jest obudowa smartfona. Musi być on odporny na warunki zewnętrzne oraz wszelkiego rodzaju upadki, które mogą się zdarzyć seniorowi. Kolejna kwestia to prosty, wyposażony tylko w najbardziej potrzebne funkcję oraz aplikacje interfejs, który będzie łatwy w obsłudze. Duża przekładająca się na wytrzymałość bateria to kolejna zaleta smartfona ceniona przez seniorów. Kolejną kwestią, jaką nie można pominąć jest rozdzielczość ekranu, jaką posiada smartfon ponieważ jej wielkość będzie wpływał na czytelność obrazu co jest niezmiernie ważne w urządzeniach przeznaczonych dla starszych osób. Należy zauważyć, że istnieje wiele elementów, które należałoby przeanalizować podczas wyboru smartfona jednak nie mają one bezpośredniego wpływu na samo funkcjonowanie telefonu zapewniając mu prawidłową pracę. Pozostałe funkcje takie jak np. jakość robionych zdjęć przez aparat to dodatkowe udogodnienia, jakie może posiadać smartfon. Jednakże należy brać pod uwagę, że większość seniorów nie miała dotychczas kontaktu ze smartfonem z tego względu priorytetowym znaczeniem jest dla nich możliwość przeprowadzenia bezproblemowej, dobrej jakości rozmowy oraz łatwość w posługiwaniu się.

Xiaomi Redmi 6

Jednym z godnych polecenia, jaki oferują producenci jest Xiaomi Redmi 6 to smartfon pochodzenia chińskiego, który na pozór może nie kojarzyć się zbyt korzystnie niemniej jednak jest on specjalnie dla seniorów wyposażony w funkcję trybu uproszczonego czyli jak sama nazwa mówi ma on za zadanie uprościć obsługę głównego interfejsu gdzie ikony są dużego rozmiaru przez co obsługa smartfona nie stanowi problemu nawet dla starszych osób. To jeden z modeli smartfonów, które w dużej mierze sprawdziły się wśród starszych osób. Kolejny model jaki jest skierowany specjalnie dla seniorów to Samsung Galaxy Xcover to bardzo przyjemny, łatwy w obsłudze, ekonomiczny smartfon wyposażony w odporną obudowę oraz gwarantujący prawidłowy przebieg rozmów na naprawdę wysokim poziomie. Cena obu tych smartfonów nie jest nadmiernie wygórowana ponieważ oba można kupić w granicach do 600zł.

Nic na siłę!

Ilość pozytywów, jakie niesie ze sobą korzystanie ze smartfona jest imponujące. Pomimo atutów, jakie zostały przedstawione oraz są aktualnie oferowane przez smartfony seniorzy nie chcą oraz nie są przekonani do ich wyboru jako urządzenia do komunikowania się należy pamiętać aby nie robić nic wbrew ich woli oraz uszanować ich zdanie. Jeżeli senior nie chce lub też nie czuje się na siłach by podjąć naukę obsługi smartfona należy mu zaproponować prosty telefon, który nie przysporzy mu wiele trudu a jednocześnie będzie łatwy w obsłudze. MyPhone Hammer 3 to idealny model telefonu charakteryzujący się przejrzystym oraz czytelnym ekranem, pancerną obudową, która posiada dużą odporność na upadki oraz szkodliwe warunki zewnętrzne. Wytrzymała bateria oraz duże, charakterystyczne klawisze, które nie stanowią utrudnienia w obsłudze to kolejne zalety tego modelu.

Co więcej koszt telefonu mieści się w granicach do 200zł a zatem jest bardzo niska w porównaniu do oferowanych zalet przez producenta.

Jaki smartphone dla seniora ?

Podsumowując można z pewnością stwierdzić, że współczesny rynek jest tak wyposażony w urządzenia elektroniczne zwłaszcza te które są przeznaczone do komunikacji że niemożliwym jest nieznalezienie odpowiedniego modelu dla seniora, takiego który będzie mu odpowiadał oraz sprosta jego oczekiwaniom. Jak wcześniej wspomniano należy przy wyborze kierować się predyspozycjami zdrowotnymi seniora oraz jego życzeniami. A czy to będzie smartfon czy też telefon wyposażony w najprostsze funkcje dzwonienia- wybór należy do seniora.

Materiał opracowany wraz z domem seniora w Częstochowie 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *